Zajednička saradnja Istorijskog muzeja Srbije i Udruženja Unica art (Jedinstvena umetnost) dovela je do ralizacije neobičnog projekta pod nazivom Muzikom kroz muzej. Naši priznati umetnici i kamerni ansambli sviraju koncerte u Galeriji muzeja u zgradi koja se nalazi na trgu Nikole Pašića 11, koji se usled epidemiološke situacije prenose onlajn, odnosno kroz Live stream na jutjub kanalu Muzeja.
O toj saradnji, ideji i budućim planovima, razgovarao sam sa dr Dušicom Bojić, direktorom Muzeja:
Unica art i Aleksandra Dimitrijević su ponudili Istorijskom muzeju Srbije saradnju u vezi sa održavanjem koncerata u našoj ustanovi kulture. Mi smo se dogovorili i shvatili da je najbolje da mi ustupimo prostor naše Galerije divan koncertni klavir, gde bi se održavali koncerti solista i manjih ansambala.
Istakla bih da Istorijski muzej Srbije nikada ne ulazi u saradnju bez toga da apsolutno kompleksno učestvuje u projektu. S tim u vezi, Aleksandra je ponudila koncerte popularne muzike, što se nama veoma dopalo, a mi smo Unica artu, udruženju koje ona vodi, ponudili arhivsku muzičku građu iz našeg Muzeja. U pitanju je materijal koji sam kao rukovodilac tog odeljenja sakupljala poslednjih 20 godina. Tu građu čine note od polovine XIX do polovine XX veka, narodne i popularne muzike, kao i muzike koja pominje naše vladare: Kolo kralja Milana, Marš kralja Petra I, Kolo kraljice Drage, Kolo kraljice Natalije, Jelenino kolo (ćerke kralja Petra I)…
To su brojne partiture narodne, popularne, ali i vojne muzike. Tu bih posebno istakla dela Stanislava Biničkog i Dragutina Pokornog. Na primer, u toj građi je i „Oda na Aidu“, koju je napisao Pokorni 1971. godine, kada je bio u Severnoj Africi, kao podrška našim vojnicima na obuci.
Aleksandri Dimitrijević se dopala ta vrsta saradnje i mi smo se dogovorili da organizujemo onlajn koncerte i da se oni zovu „Muzikom kroz muzej“, na kojima će nastupati manji ansambli.
Zanimljivo je da je poslednja numera iz naše arhivske građe kojom se završava svaki koncert.
Koliko koncerata je održano?
Do sada smo imali pet koncerata, kod nas su svirali: Duo perfetto – Vesna Jansens (violina) i Dušan Stojanović (violončelo), Duo moderato – Milan Ignjatović (gitara) i Jasmina Mima Vrbanić (violončelo), Beogradski gudački kvartet – Nevenka Tatić (violina), Vladimir Vasiljević (violina), Ivana Gladović-Erčić (viola) i Dušan Stojnović (violončelo), Duo damar – Marija i Dragan Lazić (oboa) i Duo koji su činili Milan Savić (saksofon) i Uki Ovaskainen (klavir).
Sada nas očekuje šesti koncert u petak, sviraće Mistik čelo, četiri izvanredne devojke: Jasmina Mima Vrbanić, Nevena Busarac, Marija Pudar i Sandra Grujić, koje divno sviraju i neobično se ponašaju na sceni, što je krajnje atraktivno!
Za ovaj projekat ste dobili podršku Ministarstva kulture?
Da, imamo usmenu podršku Ministarstva, a uskoro očekujemo od njih i programsku podršku. Takođe, tu je i podrška Banke Intesa, čijim predstavnicima se od početka dopala ova ideja, pa tako svi ovi koncerti idu uporedo na našem fejsbuk i jutjubu kanalu, tako istovremeno i na njihovim stranicama.
Postala je zvanična vest da će deo stare železničke stanice na Savskom trgu biti nova kuća Istorijskog muzeja Srbije. Šta nas očekuje i kada?
Imaćemo stalnu izložbu, gde ćemo, između ostalog, prikazati: srednjevekovni nakit, krune, odeća, presto cara Dušana… Pokrićemo vremenski period od doseljenja Srba na ove prostore, prednemanjićkih dinastija, zatim Nemanjići, sve do polovine XX veka, sa arheologijom, paleolitom, neolitom i rimskim periodom. Zatim, kroz stare zanate ćemo doći do savremenog perioda. Kosovska bitka će biti posebna celina, jer na kosovskom mitu i istoriji počiva srpski narod.
Sada ćemo konačno imati priliku da imamo stalnu izložbu. Jer, u prostor na Trg Nikole Pašića smo ušli tek 2006, a prve tematske izložbe smo imali od 2010. godine.
Novoj zgradi na Savskom trgu sledi ozbiljno renoviranje, ali se nadamo da ćemo uspeti da uselimo personal i otvorimo prvu izložbu marta sledeće godine.
Šta pripremate pre toga?
Imaćemo jednu novu izložbu u centralnom holu Galerije u kojoj trenutno izlažemo za nešto više od mesec dana, koja će prikazati sjaj srpskih novovekovnih vladara. Prikazaćemo nekoliko atraktivnih i značajnih predmeta, a prilikom otvaranja izložbe biće i koncert koji ćemo naknadno najaviti.
Nama je u interesu da muzej ne bude virtuelni, već da imamo posetioce, jer je sasvim drugačiji osećaj kada vidite nešto uživo, a ne preko ekrana.
Dr Bojić je istakla da je veoma zadovoljna saradnjom sa Aleksandrom Dimitrijević i Unica artom, tako da će klasični koncerti kamernih ansambala i u buduće svirati u Istorijskom muzeju Srbije.
Ko će nastupiti posle Mistik čela, ostala je mistika, tako da pratite veb sajt Muzeja, kao i njihovu fejsbuk stranicu i jutjub kanal.