Kakva noć za pamćenje sinoć u Skoplju! Svečano su otvorene 47-e Majske operske večeri, prestižni međunarodni festival, premijernim izvođenjem Verdijeve “Aide”. Rečju, spektakularno!
Ništa manje nisu ni očekivali posetioci, koji su ispunili dupke najpre foaje, a zatim i dvoranu Makedonske nacionalne opere i baleta.
Njima su se obratili direktor MOB, Vaso Ristov i gradonačelnik Skoplja, Petre Šilegov. Oni su pozdravili publiku i predstavili istoriju ovog festivala, koji već skoro pola decenije u maju mesecu okuplja ljubitelje muzike i opere, te dovodi u grad na Vardaru neke od najeminentnijih i najpoznatijih evropskih i svetskih umetnika. Zatim je umetnički direktor Opere Bisera Čadlovska upalila festivalsku vatru, čime je dat znak da otpočnu 47-e Majske operske večeri.
Tradicionalno, ovaj festival opere i baleta otvara premijerno izvođenje MOB. Ove godine, u tu svrhu je izabrano remek-delo i biser operske literature, čuvena “Aida” Đuzepa Verdija. U pitanju je produkcija Teatra “Karlo Feliće” iz Đenove, koju je na scenu MOB preneo i adaptirao Dejan Prošev. Dirigovao je Enriko Doviko iz Italije.
Ljubav etiopske robinje Aide i egipatskog vojskovođe Radamesa sinoć je plenila scenom MOB, dokazujući još jednom da nema ničeg lepšeg i snažnijeg na svetu od ljubavi. Ona je najveća moć i sila.
Slava i bogatstvo antičkog Egipta bili su prikazani sinoć na sceni, mada u neobičnom i neuobičajenom maniru, jer scene zapravo i nije bilo. Zahvaljujući novim tehnologijama, na 3 velika platna prikazivane su slike piramida, drevnih egipatskih hramova, obeliska, palmi, hijeroglifa i sfinge. Uz specijalne efekte, poput vatre, svetla i dima, te “dubine” koju je stvaralo “kretanje” kamere, tj, zumiranje, gledalac je imao utisak da je i sam zaista prisutan u zemlji nastaloj u dolini plavog Nila pre više milenijuma.
Čast da pevaju na otvaranju 47-ih Majskih operskih večeri pripala je primadoni Nacionalne opere, sopranu Blagici Pop-Tomovoj, i tenoru Amadiju Lagi (poreklom iz Tunisa, naturalizovani Francuz). Oni su pobrali gromke aplauze oduševljene publike, nakon dueta, te takođe posle svojih arija, “Božanska Aido” (Radames) i “O, moja domovino” i “Povratak pobednika” (Aida).
U ovoj priči o slavi stare egipatske civilizacije utkan je i svevremenski prisutan motiv lojalnosti, odanosti, nacionalne pripadnosti i ponosa, izdaje zemlje i časti, te ljubomore i osvete, jer se u ljubav Aide i Radamesa “meša” princeza Amneris, faraonova ćerka. Ne biva da egipatski vojskovođa ašikuje sa devojkom koja pripada neprijateljskom narodu, makar ona bila i prelepa princeza, jer je Aida dovedena na dvor kao robinja i bez ikakvih prava.
Zna to Amneris, koju je sinoć tumačila makedonski mecosopran Irena Kavkaleska, ne baš u najboljem izdanju, jer je u prvom činu i još jednom, dvaput kasnije bila “potiha” i gotovo se nije čula od orkestra, što se naročito izrazilo u duetu sa Radamesom, čiji je glasni tenor posebno doprineo da se primeti ovaj nesklad.
Svaki od tri glavna lika opere muči svoju muku: Aida, kako da se izbori za ljubav prema Radamesu, a istovremeno ne strada od ljubomore Amneris i ne bude izdajnik svog naroda jer se “podaje” neprijatelju; Radames, kako da balansira svoju ljubav prema Aidi, a istovremeno ratuje protiv njenog naroda, te izbegava naklonost koju mu daje faraonova ćerka, i konačno, Amneris, kako da osvoji Radamesovo srce i poništi ljubav koju on neizmerno oseća prema Aidi.
U takvoj raspodeli snaga, ovo je bitka u kojoj nema pobednika, jer na kraju svi gube. Aida iz ljubavi prema ocu i svom narodu prevarom od Radamesa “izvlači” najstrože čuvanu vojnu tajnu. Radames iz ljubavi prema Aidi bira da izda svoju zemlju i pobegne iz nje kao izdajnik, a kazna za izdaju je smrt. Amneris izluđuju podjednako snažno ljubav prema Radamesu i ljubomora koju oseća prema Aidi.
Radames biva osuđen da bude živ sahranjen u piramidi. Aida saznaje za tu kaznu, ulazi krišom u piramidu gde čeka Radamesa, koji je slomljen saznanjem koliko je velika ljubav i žrtva Aidina. Umiru zajedno, zagrljeni.
Publika je sinoć bila veoma zadovoljna, pa je gromoglasnim aplauzom i stojećim ovacijama pozdravila umetnike, soliste i umetnički tim koji je realizovao ovu operu.
Stekli smo utisak da su sa velikim uspehom započete još jedne majske operske večeri i da će taj uspeh pratiti i ostale predstave do kraja festivala.
Sledeći na programu je balet “Labudovo jezero” Petra Iljiča Čajkovskog u nedelju 12. maja. Dobrodojdovte! 😉