Narodno pozorište / Beogradska Opera i Opera i teatar Madlenijanum najavili su svoju treću zajedničku koprodukciju, ovoga puta jednu od prvih opera slavnog maestra Đakoma Pučinija, “Manon Lesko”. Premijera u Narodnom je zakazana za večeras, 26. februar u 19.30, odnosno 29-og u isto vreme u Madlenijanumu.
Konferenciju za novinare u NP vodila je Ivana Vujić Kominac, upravnik NP, uz prisustvo Andreje Rackova, direktora Madlenijanuma, Jasmine Trumbetaš Petrović, direktora Opere i solista Nebojše Babića, Janka Sinadinovića, Nataše Rašić i Mihaila Šljivića.
Reditelj Pjer Frančesko Maestrini i dirigent Stefano Romani, gosti iz Italije, bili su takođe najavljeni, ali su opravdano bili zauzeti generalnom probom.
Vujićeva je istakla da je srećna što ova Pučinijeva opera stiže u Beograd posle 52 godine od prvog izvođenja, te će današnja premijera biti tek druga produkcija ove opere kod nas. Budući da je “Manon Lesko” veoma zahtevna u svakom pogledu, Narodno pozorište nije moglo samo da iznese ovu produkciju, pa je ostvarena saradnja sa Madlenijanumom.
U prvoj premijeri u NP, u naslovnoj ulozi zanosne mlade devojke nastupiće sopran Jasmina Trumbetaš Petrović, koja je već pevala ovu ulogu ranije. Njenog brata, narednika Garde, tumačiće bariton Nebojša Babić, a udvarača, viteza De Grijea, tenor Janko Sinadinović. Još jednog udvarača Manon, rizničara Žerona, pevaće bas Dragutin Bajić.
Na drugoj premijeri u Madlenijanumu, Manon će biti Sanja Kerkez, dok će ostali glavni protagonisti reprizirati svoje uloge.
Pučini se drznuo da ispriča svoju priču o Manon, istkanu “italijanskim očajničkim strastima”, budući da je francuski kompozitor Žil Masne postigao veliki uspeh svojom operom “Manon” čija je premijera bila samo devet godina ranije. Polazeći od romana opata Abea Prevoa iz XVIII veka, Pučini je promenio čak pet libretista, jer je tražio promene teksta koje pojedini od njih nisu želeli da napišu.
Priča o prelepoj mladoj devojci Manon je priča o mladalačkoj ljubavi, strasti, pohlepi i neodlučnosti. Njeni roditelji žele da se ona zavetuje Bogu i provede život kao monahinja. Na putu ka manastiru, ona upoznaje De Grijea, kojem obećava ljubav i sa kojim beži i opire se želji roditelja.
Istovremeno, bogati rizničar Žeron kuje plan sa njenim bratom, oficirom Leskoom, da uzme Manon za sebe.
Manon i De Grije su pobegli u Pariz, gde Manon otkriva sjaj i luksuz ovog grada, koji siromašni De Grije ne može da joj priušti. Zato ga ona napušta i odlazi Žeronu.
Tu, kod Žerona, njen brat i De Grije pronalaze Manon, koja ponovo zavodi De Grijea i pristaje da pođe sa njim. Osetivši lagodan život u bogatstvu, ona pokušava da uzme sav nakit koji joj je kupio Žeron, koji se vraća sa stražom i oni hapse Manon kao kradljivicu i optužuju je da je prostitutka.
Odvode je u zatvor. De Grije pokušava da je oslobodi, ali ne uspeva. Zato se ukrcava na brod koji će Manon i druge žene lakog morala odvesti u Ameriku.
Njih dvoje uspevaju da pobegnu sa broda i dospevaju u pustinju nedaleko od Nju Orleansa. Iscrpljena od umora i dugog hodanja, Manon se s bolom priseća svoje prošlosti, moli De Grijea da joj oprosti grehe i umire mu na rukama.
Ova opera je veoma sentimentalna i prepuna emocija, sa junakinjom koja umire zbog ljubavi, što će biti odlika i svih potonjih Pučinijevih opera i glavna karakteristika njegovog stila.
Večeras, te emocije, sentimentalnost i “žena koju ne vide niko do sad” biće u Beogradu.
Dobrodošli u narodnopozoriste.rs!
Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.